pozew zbiorowy, pozwy zbiorowe, odszkodowania grupowe, pozwy grupowe, porady prawne, kancelaria prawna
pozew zbiorowy
Forum Dyskusyjne Prawnicy/Kancelarie Wszystko o Pozwach Zbiorowych Logowanie | Rejestracja  
Złożone Pozwy Zbiorowe Kogo można pozwać Przyłącz się do pozwu zbiorowego Kontakt  

Podstawowe informacje

Pozwy zbiorowe to doskonałe narzędzie do szybkiego i tańszego uzyskania odszkodowania. Z drugiej jednak strony jeśli zostaną nieumiejętnie i niesprawiedliwie użyte, to mogą doprowadzić do upadku niejedną firmę.

Instytucja pozwów zbiorowych wywodzi się ze średniowiecznej Anglii, aczkolwiek największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Prawodawstwo europejskie czerpie w tej kwestii z wieloletnich doświadczeń amerykańskich. Jeśli chodzi o Polskę, to pozwy zbiorowe pojawiły się u nas stosunkowo niedawno. W 2008 roku rozpoczęto dyskusje nad projektem ustawy w tej sprawie. Została ona przyjęta rok później, dzięki czemu poszkodowani otrzymali nowe narzędzie prawne w walce o własne interesy.

Zgodnie z ustawą pozew zbiorowy w Polsce może złożyć co najmniej 10 osób, które zostały pokrzywdzone w identycznym zdarzeniu, na podstawie którego walczą o odszkodowanie. W ich imieniu działa adwokat, radca prawny bądź w szczególnie uzasadnionych przypadkach powiatowy/miejski rzecznik konsumentów. Należy pamiętać, że pozwy zbiorowe zostały obłożone przymusem adwokacko-radcowskim. Oznacza to, iż wniosku dotyczącego zaspokojenia roszczeń nie może napisać osoba poszkodowana, a jedynie adwokat lub radca prawny.

Istotną kwestią dotyczącą pozwów zbiorowych jest konieczność wcześniejszego ustalenia wysokości żądanego roszczenia. Jest to spowodowane tym, iż sąd zasądza jedno odszkodowanie, które następnie dzieli się po równo między wszystkich poszkodowanych. Jeśli więc ktoś chciałby uzyskać więcej pieniędzy, to powinien złożyć odrębny pozew. Trzeba się jednak liczyć z tym, iż sprawy indywidualne są znacznie droższe i bardziej długotrwałe. Nie zawsze też przynoszą pożądany efekt.

Kogo można podać do sądu?
Właściwie każdego, o ile tylko znajdzie się minimum 10 osób przez niego poszkodowanych. Znane są przypadki, kiedy to występowano do sądu z pozwami zbiorowymi dotyczącymi nieprawidłowo przymocowanych smyczy do konsoli Nintendo Wii czy też w związku z wystąpieniem autoimmunologicznych skutków ubocznych po zastosowaniu szczepionki przeciwko boreliozie. W Polsce do najgłośniejszych pozwów zbiorowych należy zaliczyć wystąpienie byłych pracowników Biedronki.

Przyłącz się . . .
 
Jako poszkodowany
Jeżeli czujesz się poszkodowany a podejrzewasz, że takich osób może być więcej (minimum 10), rozpocznij procedurę tworzenia grupy i złożenia pozwu zbiorowego >> przejdź do strony pozwów
 
Jako prawnik/kancelaria
Interesujesz się tematyką pozwów zbiorowych z racji wykonywanego lub przyszłego zawódu, jesteś zainteresowany współpracą >> przejdź do strony kancelarii
Pozew zbiorowy to nowość w naszym systemie prawnym. Dodajmy, że nowość bardzo oczekiwana, która może znacząco poprawić pozycję konsumenta, klienta w sporach z dużymi korporacjami. Pozew zbiorowy bowiem, umożliwia grupie minimum 10 poszkodowanym osobom, wspólne wystąpienie na drogę sądową. Jeżeli dodamy do tego, że opłaty sądowe od procesów wytoczonych w trybie pozwu zbiorowego wynoszą tylko 2 procent wartości sporu i rozkładają się na wszystkich uczestników, to zobaczymy zalety pozwu zbiorowego.
 
Kogo można pozwać?
Stworzenie listy spraw nadających się do wytoczenia w trybie pozwu zbiorowego oraz firm które można w tym trybie pozwać nie będzie trudne. Do tej pory bowiem, wobec braku możliwości wspólnego wystąpienia na drogę sądową przez większą grupę osób, bardzo dużo poszkodowanych rezygnowało z dochodzenia w sądzie swoich praw, słusznie obawiając się starcia z armią prawników.
Sytuację wykorzystywały firmy, stosując niekorzystne zapisy w umowach, zaniżając normy, stosując niedozwolone klauzule w umowach, itp... Przykłady można wymieniać prawie bez zastanowienia:
- biura turystyczne
- linie lotnicze
- banki, fundusze inwestycyjne
- firmy ubezpieczeniowe
- producenci żywności
- dystrybutorzy paliw
- itp....


Wszelkie prawa autorskie do materiałów zastrzeżone.
Niniejsza strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny.

pozew zbiorowy ustawa, pozew zbiorowy w polsce, pozew zbiorowy wzór, pozew zbiorowy podstawa prawna, pozwy zbiorowe ustawa, pozwy zbiorowe nowelizacja, pozwy zbiorowe szkolenia, pozew grupowy, pozwy grupowe, grupowe dochodzenie roszczeń, roszczenia grupowe, pozew zbiorowy, pozwy zbiorowe, pozew, pozwy, prawo, odszkodowanie, wniosek o pozew, pozwy zbiorowe, pozew zbiorowy do sądu, pozew zbiorowy przeciwko, pozew zbiorowy, ustawa, pozwie zbiorowym, pozwu zbiorowego, pozwy zbiorowe projekt, pozwy zbiorowe ustawa, kancelaria, kancelaria prawna, umowy, doradztwo, wzór umowy, adwokat, porady prawne, kancelarie, pełnomocnictwo, wzory pism, adwokaci, kancelaria adwokacka, podstawy prawne, pomoc prawna, bezpłatne porady prawne, kancelarie prawne, porady darmowe, darmowe porady prawne, kancelaria radcy prawnego, porada prawna, ugody, doradztwo prawne, obsługa prawna, porady prawo, porady prawne darmo, bezpłatna porada prawna,