pozew zbiorowy, pozwy zbiorowe, odszkodowania grupowe, pozwy grupowe, porady prawne, kancelaria prawna
pozew zbiorowy
Forum Dyskusyjne Prawnicy/Kancelarie Wszystko o Pozwach Zbiorowych Logowanie | Rejestracja  
Złożone Pozwy Zbiorowe Kogo można pozwać Przyłącz się do pozwu zbiorowego Kontakt  

Istota pozwu zbiorowego

Bardzo wiele osób, nie tylko w naszym kraju, czuje się pokrzywdzonych przez różne firmy czy instytucje. Niestety, dopiero niedawno uzyskaliśmy środki do walki z nieuczciwym deweloperem czy bankiem.

Do tej pory mogliśmy liczyć jedynie na siebie, jednak wielokrotnie już na samym początku tej walki staliśmy na przegranej pozycji. Wiadomo bowiem, że nie da się porównać siły pieniędzy wielkiej firmy z osobą prywatną, która uważa, że została niesłusznie i niesprawiedliwie potraktowana. Obecnie weszły w życie nowe przepisy, które znacznie zwiększają nasze możliwości i szanse. Takim rozwiązaniem mogą być pozwy zbiorowe. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych funkcjonują one już od dawna, a grupa kilkunastu osób jest w stanie wytoczyć "wojnę" prawdziwym gigantom biznesu. Co ciekawe, całkiem spory procent takich postępowań wygrywają właśnie te grupy osób, a odszkodowania im przyznane nierzadko oscylują wokół wielu milionów dolarów.

W Ameryce istnieje wiele kancelarii prawnych, które specjalizują się właśnie w pozwach zbiorowych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż pozwy zbiorowe są bardzo dobrym interesem - oczywiście o ile zostaną wygrane. Kancelarie prowadzące sprawy po jej pozytywnym zakończeniu otrzymują zwykle jakąś część odszkodowania, jakie zostanie zasądzone. Warto podkreślić, że prawnicy nie oczekują "z góry" zapłaty za swoją pracę, duża część takich kancelarii bierze pieniądze od swoich klientów jedynie po wygranej rozprawie i zasądzonym odszkodowaniu.

W Polsce pozwy zbiorowe dopiero zaczynają wkraczać do naszego życia. Do tej pory jednak wielu ludzi jeszcze nie wie o tej możliwości. Niejednokrotnie przeciw jednej nieuczciwej firmie toczy się kilkanaście rozpraw - od każdego poszkodowanego z osobna. Z pewnością znacznie większe szanse miałyby te osoby, gdyby wystąpiły ze wspólnym pozwem. Z pewnością bardzo ważnym czynnikiem w pozwach zbiorowych, który dodatkowo zwiększa szanse na wygraną odgrywają media. Zwykle bowiem takie procesy są nagłaśniane, zwłaszcza jeżeli dotyczą dużych i znanych firm, przedsiębiorstw czy instytucji. Dzięki temu, że o całej sprawie dowiaduje się duża część społeczeństwa, pojawia się dodatkowa presja. Jeżeli pozwanej firmie zależy na bardzo dobrym wizerunku, zazwyczaj dochodzi do ugody - dzięki temu nie musi się odbywać proces, który mógłby nadszarpnąć dobre imię każdego przedsiębiorstwa czy instytucji. Jednak nadal jeszcze wiele firm nie godzi się na ustępstwa i decyduje się wystąpić na drogę sądową. Wszystko zależy od tego jak bardzo ewidentna jest wina.

Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, tak i w naszym kraju nadchodzi czas, gdy procesy zbiorowe niejednokrotnie będą znajdowały się na czołówkach gazet. W Ameryce już nieraz grupa ludzi wygrała sprawy o odszkodowanie z wielkim koncernem.

Jeżeli chcemy wygrać jak najwięcej oraz zwiększyć swoje szanse, warto pomyśleć właśnie nad pozwem zbiorowym. W Internecie na przykład znajduje się bardzo wiele for poświęconych tego typu działaniom. To właśnie na nich stosunkowo często spotykają się ludzie, którzy przykładowo byli pracownikami jakiejś sieci handlowej i czują się pokrzywdzeni.

Z pewnością warto wspomnieć o tym, że pozwy zbiorowe są tańsze od pozwów indywidualnych. Jest to bardzo ważne, bowiem koszty się rozkładają na wszystkich składających pozew, i co ważne w przypadku takiego pozwu jest to 2% od wartości odszkodowania, a nie jak w przypadku pozwów indywidualnych - 5%. Do złożenia pozwu zbiorowego potrzeba co najmniej dziesięciu osób, ale za to można go wytoczyć firmie, a nawet wspólnemu sąsiadowi, który nie daje nam wypocząć. Trzeba jednak pamiętać, że składając pozew zbiorowy wszyscy poszkodowani muszą się zgodzić na odszkodowanie w jednakowej wysokości, sąd nie będzie rozróżniał poszkodowanych na mniej lub bardziej stratnych, wszyscy ewentualnie po wygranej sprawie dostaną po tyle samo.

Reasumując, trzeba podkreślić, że pozew zbiorowy jest szansą dla wielu ludzi na odszkodowania, a tym samym jest on dla nich nadzieją na sprawiedliwy wyrok, z którego będą zadowoleni.

Przyłącz się . . .
 
Jako poszkodowany
Jeżeli czujesz się poszkodowany a podejrzewasz, że takich osób może być więcej (minimum 10), rozpocznij procedurę tworzenia grupy i złożenia pozwu zbiorowego >> przejdź do strony pozwów
 
Jako prawnik/kancelaria
Interesujesz się tematyką pozwów zbiorowych z racji wykonywanego lub przyszłego zawódu, jesteś zainteresowany współpracą >> przejdź do strony kancelarii
Pozew zbiorowy to nowość w naszym systemie prawnym. Dodajmy, że nowość bardzo oczekiwana, która może znacząco poprawić pozycję konsumenta, klienta w sporach z dużymi korporacjami. Pozew zbiorowy bowiem, umożliwia grupie minimum 10 poszkodowanym osobom, wspólne wystąpienie na drogę sądową. Jeżeli dodamy do tego, że opłaty sądowe od procesów wytoczonych w trybie pozwu zbiorowego wynoszą tylko 2 procent wartości sporu i rozkładają się na wszystkich uczestników, to zobaczymy zalety pozwu zbiorowego.
 
Kogo można pozwać?
Stworzenie listy spraw nadających się do wytoczenia w trybie pozwu zbiorowego oraz firm które można w tym trybie pozwać nie będzie trudne. Do tej pory bowiem, wobec braku możliwości wspólnego wystąpienia na drogę sądową przez większą grupę osób, bardzo dużo poszkodowanych rezygnowało z dochodzenia w sądzie swoich praw, słusznie obawiając się starcia z armią prawników.
Sytuację wykorzystywały firmy, stosując niekorzystne zapisy w umowach, zaniżając normy, stosując niedozwolone klauzule w umowach, itp... Przykłady można wymieniać prawie bez zastanowienia:
- biura turystyczne
- linie lotnicze
- banki, fundusze inwestycyjne
- firmy ubezpieczeniowe
- producenci żywności
- dystrybutorzy paliw
- itp....


Wszelkie prawa autorskie do materiałów zastrzeżone.
Niniejsza strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny.

pozew zbiorowy ustawa, pozew zbiorowy w polsce, pozew zbiorowy wzór, pozew zbiorowy podstawa prawna, pozwy zbiorowe ustawa, pozwy zbiorowe nowelizacja, pozwy zbiorowe szkolenia, pozew grupowy, pozwy grupowe, grupowe dochodzenie roszczeń, roszczenia grupowe, pozew zbiorowy, pozwy zbiorowe, pozew, pozwy, prawo, odszkodowanie, wniosek o pozew, pozwy zbiorowe, pozew zbiorowy do sądu, pozew zbiorowy przeciwko, pozew zbiorowy, ustawa, pozwie zbiorowym, pozwu zbiorowego, pozwy zbiorowe projekt, pozwy zbiorowe ustawa, kancelaria, kancelaria prawna, umowy, doradztwo, wzór umowy, adwokat, porady prawne, kancelarie, pełnomocnictwo, wzory pism, adwokaci, kancelaria adwokacka, podstawy prawne, pomoc prawna, bezpłatne porady prawne, kancelarie prawne, porady darmowe, darmowe porady prawne, kancelaria radcy prawnego, porada prawna, ugody, doradztwo prawne, obsługa prawna, porady prawo, porady prawne darmo, bezpłatna porada prawna,