pozew zbiorowy, pozwy zbiorowe, odszkodowania grupowe, pozwy grupowe, porady prawne, kancelaria prawna
pozew zbiorowy
Forum Dyskusyjne Prawnicy/Kancelarie Wszystko o Pozwach Zbiorowych Logowanie | Rejestracja  
Złożone Pozwy Zbiorowe Kogo można pozwać Przyłącz się do pozwu zbiorowego Kontakt  

Uwagi i zastrzeżenia do Ustawy o pozwach zbiorowych

Już na etapie prac nad ustawą o pozwach zbiorowych pojawiło się wiele krytycznych uwag. Jednym z częściej podnoszonych zarzutów wobec ustawy była obawa o możliwość wywierania nacisku na podmioty pozwane celem zawarcia ugody.

Jest rzeczą oczywistą, że istnieje niebezpieczeństwo wykorzystywania ustawy o pozwach zbiorowych w sposób niezgodny z intencjami ustawodawcy, jednak można odnieść wrażenie, że te krytyczne głosy są efektem lobbingu dużych firm, które przestraszyły się nowego narzędzia prawnego. Do tej pory bowiem przeciętny konsument był praktycznie bezradny w starciu z dużą firmą za którą stały największe kancelarie prawne. Z tego też powodu poszkodowani w większości rezygnowali z dochodzenia swoich praw w przypadku niewielkich szkód, opiewających na kwoty kilkadziesiąt czy też kilkaset złotych.
Teraz, mając za sobą ustawę o pozwach zbiorowych, a obok siebie z jednej strony grupę nawet setek osobów podobnie poszkodowanych, a z drugiej strony kancelarię prawną gotową podjąć się reprezentowania grupy za honorarium ustalane jako procent od zasądzonej kwoty, przysłowiowy Kowalski może wziąć odwet za całe lata naruszania jego praw.

Wystarczy bowiem przejrzeć rejestr klauzul niedozwolonych oraz wyroki w sprawach np. zmowy cenowej i już mamy setki tysięcy osób poszkodowanych, spełniających wymogi ustawy o pozwach zbiorowych.

Tak więc przynajmniej część krytycznych uwag wobec ustawy o pozwach zbiorowych możemy potraktować jako zwykły lobbing.
Ponadto, ustawodawca zabezpieczył częściowo pozwanych przed nadużyciami różnych grup nacisku, zapisując w ustawie możliwość ustanowienia przez sąd kaucji, co powinno dosyć skutecznie zniechęcić osoby które chciałyby nadużywać ustawy o pozwach zbiorowych nie mając do tego wystarczających podstaw.

Przyłącz się . . .
 
Jako poszkodowany
Jeżeli czujesz się poszkodowany a podejrzewasz, że takich osób może być więcej (minimum 10), rozpocznij procedurę tworzenia grupy i złożenia pozwu zbiorowego >> przejdź do strony pozwów
 
Jako prawnik/kancelaria
Interesujesz się tematyką pozwów zbiorowych z racji wykonywanego lub przyszłego zawódu, jesteś zainteresowany współpracą >> przejdź do strony kancelarii
Pozew zbiorowy to nowość w naszym systemie prawnym. Dodajmy, że nowość bardzo oczekiwana, która może znacząco poprawić pozycję konsumenta, klienta w sporach z dużymi korporacjami. Pozew zbiorowy bowiem, umożliwia grupie minimum 10 poszkodowanym osobom, wspólne wystąpienie na drogę sądową. Jeżeli dodamy do tego, że opłaty sądowe od procesów wytoczonych w trybie pozwu zbiorowego wynoszą tylko 2 procent wartości sporu i rozkładają się na wszystkich uczestników, to zobaczymy zalety pozwu zbiorowego.
 
Kogo można pozwać?
Stworzenie listy spraw nadających się do wytoczenia w trybie pozwu zbiorowego oraz firm które można w tym trybie pozwać nie będzie trudne. Do tej pory bowiem, wobec braku możliwości wspólnego wystąpienia na drogę sądową przez większą grupę osób, bardzo dużo poszkodowanych rezygnowało z dochodzenia w sądzie swoich praw, słusznie obawiając się starcia z armią prawników.
Sytuację wykorzystywały firmy, stosując niekorzystne zapisy w umowach, zaniżając normy, stosując niedozwolone klauzule w umowach, itp... Przykłady można wymieniać prawie bez zastanowienia:
- biura turystyczne
- linie lotnicze
- banki, fundusze inwestycyjne
- firmy ubezpieczeniowe
- producenci żywności
- dystrybutorzy paliw
- itp....


Wszelkie prawa autorskie do materiałów zastrzeżone.
Niniejsza strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny.

pozew zbiorowy ustawa, pozew zbiorowy w polsce, pozew zbiorowy wzór, pozew zbiorowy podstawa prawna, pozwy zbiorowe ustawa, pozwy zbiorowe nowelizacja, pozwy zbiorowe szkolenia, pozew grupowy, pozwy grupowe, grupowe dochodzenie roszczeń, roszczenia grupowe, pozew zbiorowy, pozwy zbiorowe, pozew, pozwy, prawo, odszkodowanie, wniosek o pozew, pozwy zbiorowe, pozew zbiorowy do sądu, pozew zbiorowy przeciwko, pozew zbiorowy, ustawa, pozwie zbiorowym, pozwu zbiorowego, pozwy zbiorowe projekt, pozwy zbiorowe ustawa, kancelaria, kancelaria prawna, umowy, doradztwo, wzór umowy, adwokat, porady prawne, kancelarie, pełnomocnictwo, wzory pism, adwokaci, kancelaria adwokacka, podstawy prawne, pomoc prawna, bezpłatne porady prawne, kancelarie prawne, porady darmowe, darmowe porady prawne, kancelaria radcy prawnego, porada prawna, ugody, doradztwo prawne, obsługa prawna, porady prawo, porady prawne darmo, bezpłatna porada prawna,